V této části si dovolujeme představit náš pohled na výchovu, výcvik a výživu psů. Ke svým názorům jsme dospěli metodou pokus-omyl, díky radám zkušených trenérů, chovatelů, veterinářů a etologů, v neposlední řadě také pozorováním Matky Přírody.
Berte prosím následující informace jako cestu, po které ovšem každý musí se svým parťákem kráčet sám. S vlastním rozumem, citem a otevřenou myslí. Nic není dogma. Svými  "manuálky" jsme chtěli v prvé řadě pomoci novým majitelům do začátků, ale také jim necháváme prostor pro vlastní vzdělávání.
Doufáme, že Vám následující rady a názory budou užitečné. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Přirozená výživa psa

Chcete, aby Váš pes byl spokojený, aktivní a šťastný?

Chcete, aby Váš pes byl odolný, nebyl obézní a neměl zdravotní potíže?

Kdo by nechtěl, že? Ale pokud to myslíte vážně a jste ochotni pro to něco udělat, dovolte nám, abychom se s Vámi podělili o naše zkušenosti s přirozenou stravou psů, označovanou též RAW či BARF a nasměrovali Vás k dalším zdrojům informací, na základě kterých se můžete sami zodpovědně rozhodnout.

Co znamená BARF a RAW?

BARF = Biologically Appropriate Raw Food (Biologicky vhodná syrová strava), alternativně též Bones and Raw Food (Kosti a syrová strava). BARF ale také začíná stále více znamenat určitou marketingovou značku, na které se spousta lidí a firem snaží vydělávat, takže se dnes pod tímto označením skrývá také spousta doplňků, nesmyslů a komplikovaných teorií.

RAW znamená anglicky prostě syrový. My to však zároveň chápeme jako skutečně přirozený a přírodní přístup bez moderních a módních teorií, učení se od přírody a pozorováním přírody, a proto tento pojem odlišujeme od BARF.

Než budeme pokračovat, řekneme to podstatné:
My naši fenku Angel, čili Andílka :), od počátku živíme výhradně syrovou stravou - masem, vnitřnostmi, kostmi, ovocem, listovou zeleninou, vajíčky. Občas přidáme trochu tvarohu, vývaru z masa a kostí a povařené zeleniny. Nikdy nedáváme žádné obiloviny, ani výrobky z nich, žádné sladkosti (hlavně ne piškoty!), žádné zbytky lidských jídel apod. Nekupujeme a nepoužíváme téměř žádné doplňky, vitamíny, prášky, řasy a jiné podobné specialitky. Jako odměny a dobrůtky používáme sušená masa a vnitřnosti, která si sami sušíme (dá to trochu práci), výjimečně kousek přírodního sýra či koupené sušené RAW pamlsky. Andílek je zdravá, spokojená, klidná a velmi dobře reaguje na výchovu i na výcvik. Důležité ale je, že stejné zkušenosti jako máme my má i čím dál víc jiných chovatelů, kteří se, více či méně důsledně, snaží vrátit k tomu, co je pro psy přirozené a dle našeho přesvědčení i nejlepší.

Proč by syrová strava měla být nejlepší?

Především proto, že je pro psy přirozená a odpovídá jejich genetickému dědictví. Trávicí systém současných domestikovaných psů sice vykazuje určité změny oproti třeba divokým vlkům, většina jejich biologických potřeb však zůstává téměř stejná. I kdyby byl pes domestikován již 30,000 let, jak se maximálně odhaduje, je to velmi krátká doba oproti desítkám miliónů let jeho druhového vývoje. Biologická adaptace takto rychle nefunguje. Než se nám podaří vyšlechtit si "psa granulového", bude to ještě nejméně pár stovek tisíců let trvat (nebo značný pokrok v genetickém inženýrství).

Pes, na rozdíl od kočky, sice není tzv. "pravý masožravec", ale také není typickým všežravcem, jako je třeba člověk či prase. Jeho zuby, žaludek a střeva vykazují všechny typické znaky masožravců a nemá ve slinách enzymy potřebné ke štěpení cukrů a škrobů. Má však omezenou schopnost štěpit jednoduché cukry v přední části střev, která zřejmě i významně napomohla jeho domestikaci. Určité množství rostlinné stravy má v jeho výživě místo, ale základ tvoří maso a další části kořisti, tedy kosti a vnitřnosti. Pes je oportunista, takže dokáže v nouzi přežívat na tom, co je k dispozici, tedy třeba i na zbytcích z lidské kuchyně. To moderní výroba komerčních krmiv umně využívá, rozhodně to ale neznamená, že taková strava je pro psy ideální.

Pokud Vás tato problematika více zajímá, některé doporučené zdroje informací najdete na konci našeho textu.

Dalším nesmírně důležitým důvodem pro syrovou stravu jsou temná zákoutí výroby komerčních krmiv pro domácí mazlíčky.

Co obsahují průmyslová krmiva, tedy "PET FOOD"

Výroba PET FOOD je v současnosti obrovský byznys se vším všudy. Jeho základními principy jsou klamavá reklama, chytrý marketing a především zisk za každou cenu. Používají se ty nejlevnější možné suroviny, různé náhražky a produkty, které ve výživě psů vůbec nemají co dělat (ale jsou levné), odpadní produkty z masné výroby pro lidskou spotřebu a bezdůvodná množství produktů z obilovin (jsou levné). Komerční krmiva jsou hlavní příčinou vzrůstajícího počtu nemocných a obézních psů, psů s alergiemi a dentálními problémy i psů trpících různými "civilizačními" chorobami. Vše tohle slouží jako skvělá pojistka růstu dalšího dynamicky se rozvíjejícího byznysu, kterým je veterinární péče o domácí mazlíčky. Pokud se Vám tato tvrzení zdají přehnaná, velmi Vám doporučujeme, abyste se seznámili alespoň s některými informacemi na toto téma. Spousta informací je dostupná na internetu, v knihách i různých dokumentech. Některé dobré zdroje uvádíme na konci.

Reklama výrobců používá, podobně jako v jiných podobných oborech, několik osvědčených přesvědčovacích prostředků:
1/ Strach
2/ Experty a veterináře - "Jste laici, nechte to na odbornících"
3/ Sázku na lidskou pohodlnost
4/ Zdání výhodné ceny

Strach je vůbec nejúčinnější reklamní strategií, nejen v této oblasti. Strach z toho, že Vašemu pejskovi bude "něco" chybět, že něco zanedbáte, nedodržíte. Hlavním úkolem je přesvědčit Vás, že výživa psů je něco děsně komplikovaného, co rozhodně nemůžete zvládnout sami. A zde nastupují "odborníci" placení výrobci, aby Vás ujistili, že právě to jejich krmivo je nejvyváženější, nejdokonalejší, podle "nejnovějších poznatků" atd. Oběma těmto věcem se dá dobře bránit vlastním vzděláním, vlastním výzkumem a především pozorováním přírody.

Zde prosím dovolte malou odbočku. Je dobré si uvědomit, že vědecké poznání je VŽDY OMEZENÉ, už ze svého principu. Věda postupuje kupředu v postupných krocích a ještě zdaleka neznáme vše. A ne vše co známe, chápeme správně. Vyvážené krmivo dneška může, i kdyby bylo poctivě vyrobené, obsahovat přinejlepším to, co věda již poznala, ale nikdy nemůže obsahovat to, co teprve v budoucnu poznáme. A proto nikdy skutečně vyvážené není. Pouze příroda je dokonalá a ve svém designu zahrnuje vše potřebné.

Lidské pohodlí je samozřejmě důležitý aspekt, a je jen na Vás, jak se s ním vyrovnáte. Je zcela jisté, že nejpohodlnější je koupit 30kg balík granulí a máte vystaráno. Jde jen o to, co všechno jsme ochotni kvůli pohodlí obětovat.

Cena granulí a konzerv je příznivá pouze zdánlivě a to ještě pouze u těch levných značek. "Prémiová", "superprémiová" a "speciální" krmiva pak už levná nejsou vůbec. Přitom z hlediska výživy většinou o moc lepší nejsou, spíše mají propracovanější marketing. Když pak vezmete v úvahu skutečný prospěch pro psa, některá by byla drahá i zadarmo. Syrová strava přitom drahá být nemusí, když se naučíte ji rozumně plánovat a aplikovat.

To nejdůležitější je přestat se spoléhat na ostatní a vzít zodpovědnost za zdraví a spokojený život svého psího kamaráda do vlastních rukou. Zjistit si věrohodné informace, poznat zkušenosti jiných chovatelů, nespoléhat na reklamu a udělat vlastní uvážené rozhodnutí. Ve skutečnosti je to mnohem jednodušší, než se Vám odborníci snaží namluvit a takovýto přístup Vás nejvíc naplní a odmění.

Proč tedy veterináři doporučují granule?

Nechceme říct, že veterinářům nezáleží na zdraví psů a že pro ně chtějí něco špatného. Naopak, většina veterinářů má zvířata opravdu ráda. Jsou však bohužel poměrně málo vzdělaní v oboru výživy a jsou produkty a oběti systému, který nejvíce profituje z nemocných zvířat. Jsou neustále pod tlakem výrobců a jejich obchodních zástupců a většinu informací získávají z odborných časopisů, které existují díky reklamě výrobců a jiné informace než ty komerční tak obsahují pouze zřídka. To stejné platí i o výzkumu, který je nejčastěji placený výrobci a má jim hlavně sloužit.

Přesto v poslední době řada veterinářů začíná více uvažovat o syrové stravě (i díky tomu, že z BARFu už se stal i poměrně dobrý obchod) a my osobně známe několik veterinářů, kteří sami svoje psy syrovou stravou krmí. Když budete mít štěstí, tak na takového veterináře narazíte a může Vám poradit, jinak musíte využít jiné zdroje informací, které jsou k dispozici.

Čím tedy krmit - praktické rady a tipy

Především je potřeba napodobit tu nejpřirozenější stravu psů, kořist. Kořist se vším všudy, tedy maso, kosti, vnitřnosti atd.

Jaké maso je nejlepší? Téměř jakékoliv. Každé maso, které koupíte, bude téměř jistě mnohem lepší, než to, co se používá do konzerv a granulí.

Drůbež - je skoro ideálním typem krmiva pro většinu psů. Můžete dávat kuřata, krůty, slepice, kačeny... Výbornou a cenově výhodnou variantou jsou kuřecí kostry. Drůbež dávejte v celých kusech a se všemi kostmi i drůbky, klidně i s pařáty a hlavami, psi si na nich pochutnají. Pokud dáváte kostry, měli byste ale k porci přidat navíc svalovinu, aby nebyl poměr kostí v jídle příliš velký. Ideální poměr je 70% svaloviny a 30% kostí. Plus mínus, příroda to taky nemá vždy přesně :).

Zde je namístě pár rad a poznámek:
1/ V žádném případě se nebojte kostí! Je to pro psa zcela ideální potrava a psi jsou perfektně vybaveni k tomu, aby kosti pokousali a bez problémů strávili. Na rozdíl od člověka z nich umí výborně získat cenné minerální a jiné látky. Jen velikost kostí by měla být úměrná velikosti psa, malá plemena obří kravské kosti asi nezvládnou. To stejné platí i pro štěňata - kosti jsou pro ně skvělou zábavou, hračkou i potravou. Vybijí si na nich energii, což se Vám bude hodit, vyplaví endorfiny, posílí a vyčistí si chrup.
2/ Někdy zmiňovaná potenciální nebezpečnost kostí se týká kostí vařených. Vařením se kosti stávají křehké a lámavé a můžou se z nich odlamovat ostré úlomky. Nikdy psovi nedávejte vařené kosti, ostatně jakékoliv vařené maso je pro psy nevhodné a těžko stravitelné.

Další masa - velmi dobří jsou králíci, někteří chovatelé si dokonce sami chovají králíky na krmení. Vhodné je i hovězí, vepřové, telecí, jehněčí, pštrosí atd. Velmi vhodná je samozřejmě zvěřina, pokud máte dobrý zdroj, jen se nedoporučuje maso z divočáků, kvůli hrozbě Aujeszkyho choroby, která je pro psy smrtelná.

Výborným a cenově velmi výhodným zdrojem kvalitní svaloviny jsou hovězí a vepřová srdce a hovězí a vepřový jazyk. Skvělé jsou pro psy vnitřnosti, především játra, která jsou nedocenitelným zdrojem vitamínů, ale i ledvinky a další. Výbornou součástí stravy jsou také dršťky, především ty neprané zelené.

Opět pár poznámek:
1/ Mylná je obava z parasitů ze syrového vepřového masa, ale jestli se přesto bojíte, nebo si nejste jisti zdrojem, vepřové prostě nedávejte. Stejně mylná je obecně obava z "patogenů" v syrové stravě. Kyseliny ve psím žaludku jsou 10x silnější, než v žaludku lidském a psi jsou bez problémů schopni pozřít a strávit i týdny starou rozkládající se mršinu. Jsou k tomu přírodou velmi dobře vybaveni. Kdyby tomu tak nebylo, už dávno by psi i jiné šelmy bídně vymřeli.
2/ Kvalita masa a hlavně vnitřností je samozřejmě důležitá, ale není nutné kupovat bio maso, zvláště ne předražené v hypermarketech. Nejlepší je kupovat maso přímo od farmářů, jak to děláme my, kde Vás navíc vyjde levněji. Jen to dá trochu práce s plánováním nákupů.

V Brně se kvalitní maso dá koupit v prodejnách Mikrofarma, kde navíc prodávají za výhodnou cenu odřezky pro psy z vyzrálého masa.
Biofarma Sasov má e-shop a zaváží do Brna, Prahy, Ostravy, Č.Budějovic, Plzně, Olomouce, H.Králové, Pardubic, Liberce (cca 1x za 6 týdnů). Více informací v odkazu na konci textu. I oni prodávají odřezky pro psy a za velmi dobrou cenu i vnitřnosti z čistého a kvalitního chovu.
Skvělé jsou také kosti a vnitřnosti z farmy Mitrovský Dvůr na Vysočině.
Pokud nemáte čas objednávat z farem, můžete nakupovat na specializovaných e-shopech jako je krmimmasem.cz nebo baron.cz. Tyto dva e-shopy jsou také dobrým zdrojem pro zelené dršťky, které jinak seženete těžko.
Ale i pokud budete nakupovat v běžných obchodech, všechno je stále lepší než jakékoliv konzervy či granule!

Co dalšího psům dávat?

Výborná jsou vejce, především žloutky a skořápky, stačí tak 1-2 týdně.
Občas je dobré přidávat i ovoce, zvláště to české a v sezóně. Nejlepší jsou jablka, můžete zkusit švestky, jahody, rybíz, maliny apod. Zde vždy platí, že byste měli psovi dávat jen to, co sám a bez nucení jí. Náš Andílek nám například vždy v létě kompletně sklidí keře rybízu, pokud si nedáme pozor. A lesní jahody přímo miluje.
Určitě není důvod krmit jakýmkoliv exotickým ovocem (vitamín C si psi jako většina živočichů vytváří sami), snad jedině banány většině psů opravdu chutnají.
Pozor na krmení ovocem a masem současně, tato kombinace může způsobovat problémy s trávením. Ideální je ve dny, kdy dáváte ovoce nedávat nic jiného (očistný den).

Zelenina je poněkud kontroverzní téma. Psi ji obecně nepotřebují, ale lidé na tom trvají...:) Většinu zeleniny však psi neumí strávit a přes rady na internetu to nijak nezmění ani strouhání či mixování. Dobrá je asi listová zelenina, jako je hlávkový salát, kterou můžete přidávat k masu, ale psi většinou moc nadšeni nejsou. Když už psi zelené opravdu potřebují, žerou trávu a sami nejlépe vědí, kterou si vybrat.
Nora Lenz (viz zdroje) doporučuje čistě zeleninové dny s vařenou škrobovou zeleninou, jako jsou dýně, batáty, mrkev, červená řepa atd., ale my o tom máme své pochyby. Vařením se zelenina stane stravitelnější, ale zase pozbude většinu vitamínů, takže rozhodnutí je na Vás.

Další poněkud kontroverzní téma jsou mléčné výrobky. Kravské mléko pes nestráví, ideální je prý pro něj kozí, otázkou zůstává proč vlastně. Na kysaných mléčných výrobcích, jako jsou jogurty (neochucené!), kefír, tvaroh atd. si psi většinou pochutnají, ale kvůli probiotikám je rozhodně nepotřebují - to je lidské téma a psí střevní mikroflóra je zcela jiná. My dáváme tvaroh, občas se žloutkem, jako jiný, snad dobře stravitelný, zdroj bílkovin a pochutinu.
Obrovskou pochoutkou jsou pro psy tvrdé či přírodní sýry, ale pozor, neměly by být příliš slané a kořeněné. Nepřehánějte to ale, jsou to takové psí chipsy, rozhodně ne kvalitní strava.

Zde je opět čas na malou odbočku. Sýry a jiné potraviny lákají psy především proto, že mají extrémně vyvinutý čich. Chuť psi moc vyvinutou nemají a tím se zásadně liší od lidí. Velkou chybou je tudíž přenášet silné lidské emoce k jídlu na psy, u nich to funguje zcela jinak. Tzv. "emotivní krmení" je nejlepší cestou k rozmazlování a poté k obezitě. Když jíte nějaké pachově výrazné potraviny, které by psi neměli, nejlepší je, aby u toho psi nebyli.

A ještě stručně - JAK krmit

V dospělosti Andílka krmíme 1x denně, většinou večer. Je to tak dle názoru nás i mnoha jiných správné a navíc praktické - nemusíte si dělat starosti s krmením několikrát denně.
Krmnou dávku si musíte odpozorovat sami tak, aby pes netloustl. Nezapomeňte, že do krmné dávky musíte započítat i pamlsky. Celkové množství bílkovin a tuků musíte přizpůsobit míře aktivity psa - velmi aktivní pes potřebuje více než pes s malým množstvím pohybu.

V jednom dni by se nemělo kombinovat více druhů bílkovin a typů potravy. Maso by mělo mít teplotu těla, můžete jej třeba zalít trochou teplé vody. Nebo klidně nechejte maso i 24 hodin stát při pokojové teplotě, například po rozmražení. Psům vůbec nevadí maso mírně "zasmrádlé", právě naopak - velmi jim vyhovuje.
Štěňata se krmí několikrát denně - v počátku až 4x za den, později snižte krmení na 3x denně, pak 2x a někdy okolo 1 roku věku už můžete přejít na krmení jednou za den. Krmné dávky pro štěňata jsou k nalezení leckde na internetu, i v našich zdrojích. Nedělejte ale velkou vědu z pravidelnosti a počtu - v přírodě také není vše tak analyticky dokonalé.

Považujeme také za rozumné a prospěšné dávat psům alespoň 1 den v týdnu pokoj od jídla, tedy hladovku. Psi jsou evolučně velmi dobře vybaveni na občasné hladovění a to i po několik dnů. To zkoušet nemusíte, ale jednodenní hladovka je skutečně prospěšná, pomáhá vyčistit střeva a zkvalitňuje imunitní systém. To, že psi by měli mít aspoň jednou týdně hladovku, nám potvrdil i jistý nejmenovaný veterinář a chovatel v jedné osobě :)

Obecně by krmení mělo být různorodé a ne úplně pravidelné. Tak nejlépe simuluje podmínky v přírodě. Maso a kosti jsou základem, ale nedávejte je úplně každý den. Vnitřnosti stačí 1-2x za týden. Kromě hladovek můžete vkládat i čistě ovocné či zeleninové dny, jako to radí třeba Nora Lenz, pokud to Vám a Vašemu psu bude vyhovovat.

Závěrem a doporučené informační zdroje

Vážení přátelé, toto je pouze velmi stručný textík, který mnohá témata jen naťukává a vyzývá k dalšímu samostudiu. Hlavním důvodem pro jeho sepsání je to, že naše štěňata jsou přímo odstavená na syrovou stravu a na ni navyklá. To se u mnoha chovatelů již považuje za velkou výhodu a dokonce se za to třeba v USA i významně připlácí.
Rozhodně netvrdíme, že jsme snědli všechnu moudrost světa a že máme ve všem pravdu. Naši cestu jsme si vybrali sami a to stejné je i na Vás.

Níže uvádíme různé informační zdroje, jak tištěné, tak na internetu. Zdroje, které jsme sem zařadili, považujeme za kvalitní, to ale ROZHODNĚ neznamená, že souhlasíme se vším, co se v nich objevuje. Posuzujte vše kriticky a s rozumem. A pozorujte přírodu :).

www.nomorevetbills.com - Nora Lenz byla a je naší velkou inspirací pro svoje jasné a promyšlené názory a dlouholeté chovatelské zkušenosti. Na jejím webu si můžete za 9.95$ koupit výborný e-booklet "DOG NUTRITION 101". Pokud umíte anglicky, velmi Vám tuto drobnou investici doporučujeme. V plánu máme i její překlad do češtiny.
https://e-shop.biofarma.cz/
www.krmimmasem.cz
www.baron.cz
www.rawdogranch.com
 
- velmi praktické rady ke krmení štěňat
www.rawfoodexplained.com  - obecně o syrové stravě

Tištěné zdroje:
kniha "Kočky by kupovaly myši" - Hans-Ulrich Grimm
kniha "Give Your Dog a Bone", Dr. Ian Billinghurst
kniha "The Wolf
's Natural Diet:, Mogens Eliasen
diplomová práce "Syrová Strava ve výživě psů", Bc. Tereza Šímová, 2014 (dostupné ke stažení na internetu)

Richard

Pomoc, štěně! Aneb stručný manuálek pro začínající pejskaře

Pokud byste si rádi přečetli nějakou tu omáčku kolem, pak doporučuji kterýkoliv z mých příběhů s Andílkem zde :  https://angel12.webnode.cz/V této části Vám velmi stručně nastíním základy výchovy a výcviku, a rady získané zejména metodou pokus-omyl, takto mou nejoblíbenější :)PRVNÍ PRAKTICKÉ CVIKY SE ŠTĚNĚTEM:

* Přivolání : zvolte si jedinečný povel, třeba variantu jména, kterou ale nebudete používat nikdy jindy (může být rozdíl jen v intonaci). Více info viz níže.* Chytání za obojek : při různých příležitostech chyťte psa za obojek (ale netahejte - spíš jen chyťte obojek) a okamžitě odměňte. Pusťte a pokračujte v předchozí činnosti. Tohle trénujte co nejčastěji a na co nejrůznějších místech, v nejrůznějších situacích. Vždy okamžitě odměňte!  Proč tohle cvičení? Pejsek pak nebude překvapen nebo dokonce panikařit, když ho nečekaně chytnete za obojek třeba proto, že se bude blížit dítě, cyklista, neznámý pes, atd.  * Kontrola na jídlo : pes si smí vzít jídlo pouze na povel (nechcete přeci, aby vás poskákal a jídlo vysypal z misky sotva s ním ujdete dva kroky... ). Dále se úžasně hodí v situacích, kdy potřebujete psa udržet v klidu (na výstavě, u veta, při vyndavání klíšťat a jiné manipulaci). Výborná je hra zvaná "It's your choice" ("Tvoje volba") : správný postup Vám ukážou na cvičáku, zde jsou nějaká videa:    https://www.youtube.com/watch?v=ZYQkkjhS2ow           https://www.youtube.com/watch?v=TF3OVgRm4FI   (pejsek na videu je už zkušený a zvládá i třetí krok dobře; Vy budete jednotlivé kroky trénovat pomalu, postupně :) )   * Brát jídlo, sahat do jídla : souvisí s kontrolou na jídlo a samozřejmě je to praktické - může se stát, že vaše vlastní nebo cizí dítě psovi do misky sáhne, a pes nesmí zaútočit. Zavrčet klidně - viz níže.* "Pusť!" : je to povel jako každý jiný, a jen vy víte, proč chcete, aby pes pustil to, co má zrovna v tlamě. Pes to nemá co analyzovat nebo zkoušet, zda nejde o hru. Musí okamžitě pustit.* Manipulace: sahat na uši, do uší, odhalovat pysky, sahat na zuby, do tlamy, ...* Nose touch : hodí se do praktického života, budete ho potřebovat v agility.* Místo / "prostor" : Určí si majitel sám, ale pak dodržovat. Zvolit povel, ten pak dodržovat. Když dám psovi Místo, musím zároveň zajistit, aby ho na něm nic a nikdo nevyrušoval (kočky, jiní lidé, děti, atd). Je sice pod povelem, ale já jsem zodpovědná za to, že nebude mít situaci zbytečně ztíženou.   Pokud se pes vzdálí z vytyčeného prostoru/Místa, pak opravit jen řečí těla - snažte se co nejméně opravovat psa verbálně. Psi mnohem lépe reagují na řeč těla, toto se učí už ve štěňěcí smečce. Popřípadě vzít za obojek a odvést zpět.* Naučit pejska chodit do kenelky, klícky, atd. a v klidu tam dlouhodobě zůstat. Naučí na cvičáku.

POSLUŠNOST

Povely NIKDY NEOPAKUJTE. Když budete chtít, aby si Váš pes tam, kde zrovna je, okamžitě sedl, tak Váš povel jistě nemůže být "Sedni! Sedni! Sedni si! No tak sedni sem řek!"Povel na sednutí je prostě "Sedni", tečka. Povel na lehnutí je "Lehni", tečka. A tak dále.

V žádném případě neopakujte slovní povel na přivolání! Pokud pes nepřiběhne na první a jediné přivolání, přestože vás slyší, pak na to čtvrté už sice přiběhne, ale jen proto, že UŽ sám chce. On ale musí přiběhnout, když chcete VY! Ať dělá cokoliv - čuchá, hrabe, hraje si s jiným psem, vítá někoho, atd atd - v momentě, kdy vy zavoláte, se pes musí otočit a běžet k vám. Opakováním povelu si přivolání stoprocentně zkazíte a pes bude na to první zavolání definitivně kašlat. Psa přivolávejte vždy radostně :) Jak řešit situaci, když pes nepřiběhne na přivolání, se dozvíte na cvičáku. Je důležité přivolání trénovat v rozličných situacích, s rušivými elementy, časem také přivolávat od hry, atd. Pes musí vědět, že u vás je vždy nejlépe :)

Cvičení: počet úspěšných pokusů by měl vždy být výrazně vyšší než těch neúspěšných.VŽDY SKONČIT V NEJLEPŠÍM, když to psa ještě baví a jde mu to.

Pozor: na každé cvičení si udělejte dost času, nikdy nezačínejte cvik (ani jen procvičování cviku, který už jste dělali), když máte málo času. V žádném případě, pokud nemáte dost času, nezačínejte nový cvik. Vždy si dejte rezervu pro případ, že by pejskovi cvičení nešlo. Nikdy cvičení neukončujte, když se pejskovi cvik nedaří!!! Musíte vydržet, v klidu a důsledně trvat na správném provedení. V případě, že pejsek chybuje, musíte vždy dosáhnout MINIMÁLNĚ jednoho úspěšného pokusu! Ať to trvá jak chce dlouho! Nemůžete skončit, když to psovi nejde - tím ho jenom zbavíte radosti a motivace cvičit příště. Nepodléhejte tomu, že vám bude pejska líto, že ho trápíte. Opravdu je nutné, aby se mu to nakonec povedlo. Pak přijde ÓÓÓBROVSKÁ odměna - ne hrst pamlsků najednou, ale postupně. Divoká radost, jupí !!!! Pohrát a ukončit.

Odměna není jen pamlsek. Odměnit můžete slovně, hrou, vycházkou, přístupem do domu, hrou s jiným psem, vykoupáním se v potoce (když má pejsek moc rád vodu), atd. Vřele doporučuji "povolovat psovi co nejméně věcí" (nebo jinak, co nejvíce věcí by mělo být na povel): tím si nesmírně rozšíříte škálu odměn! :) (a zároveň negativních trestů *). Anděl smí do domu jen na povel, když my chceme. V domě nesmí do jedné místnosti v přízemí (bez dveří ! :) ) a vůbec nesmí do patra. Takže když jsem ji nedávno chtěla velmi velmi odměnit, vzala jsem ji k sobě do pracovny v patře. Jednou jedinkrát. Jinak moc dobře ví, že už jen to, že smí do domu, není samozřejmost, nýbrž odměna. * A naopak když neposlouchá, nechová se v mém domě podle mých pravidel, tak ji prostě vyvedu ven (v klidu, nenásilně). Chceš být se mnou? OK, ale podle mých pravidel. Nebudeš je dodržovat? OK, běž ven zlatíčko, tam si můžeš dělat úplně co chceš, ale beze mě :) Tohle Vám zpočátku vůbec nepůjde, to je jasné... budete mít problém svému broučkovi "zakazovat" tolik věcí! :) Ale pokud mu/jí nastavíte pravidla co nejvíc černobíle, stonásobně se Vám to vrátí.

Můj názor: pes by měl být jako třetí dítě: První dítě: strká do pusy hlínu, já mu hned vyplachuji pusu dezinfekcí a kontroluji datum posledního očkování proti tetanu; Druhé dítě: strká do pusy hlínu, já počkám, až dožvýká a pak mu opráším tričko; Třetí dítě: strká do pusy hlínu a já uvažuji, zda má vůbec smysl dnes ještě vařit večeři...

Takže v klidu, s nadhledem, nerozmazlovat :) A hlavně důsledně.

POZOR:

Odměnu i trest si pes spojí se svým posledním chováním. Takže např. když uteče, pak přiběhne a vy ho potrestáte (byť jen vynadáte), pak jste ho potrestali za to, že se vrátil. Pokud toto uděláte několikrát, hrozí velké nebezpečí, že pes nejenže uteče znova, ale už se nevrátí, protože jste ho za to trestali.

Toto je důležité si pamatovat i pro výcvik, např. pro práci s klikerem.

Pozitivní = něco psovi dávám Negativní = něco psovi beru

--> trestat ano, ale NIKDY POZITIVNĚ

Více informací získáte na cvičáku, kde cvičí pozitivní motivací, nebo zde:

"Čtyřnohý kamarád aneb pozitivní motivace v praxi" od Martiny Klimešové

"Svého psa nestřílejte!" od Karen Pryor

https://neviditelnypes.lidovky.cz/pozitivni-motivace-ve-vycviku-psu-aneb-nejen-klikr-fxf-/p_zviretnik.aspx?c=A150222_083009_p_zviretnik_kosa  (velmi srozumitelný článek)

Rozhovor s M. Klimešovou https://prehravac.rozhlas.cz/audio/2310770

"Trénink je rozhovor" od Františka Šusty

https://www.blizkekonim.cz/aktuality-zajimavosti/frantisek-susta-uvod-do-pozitivniho-posilovani-a-pozitivni-posilovani-podrobne/

VÝCHOVA

* Při hře NIKDY psa nehoňte. Vždy utíkejte směrem OD něj, aby musel běžet za vámi. Důvody: 1.  Principiálně chci, aby můj pes vždy běžel ke mně, nikoliv ode mě. 2. Pokud budete psa honit, tak později budete mít problém mu třeba vzít něco špatného z tlamy: pes si bude myslet, že je to hra a bude před vámi utíkat.

* Pokud pes drží v tlamě něco, co nemá, tak to z tlamy netahejte: přetahování pes chápe jako hru a věc tedy rozhodně nepustí. Důležité pravidlo: tah vyvolává protitah (týká se i tahání na vodítku).

* Do kenely nebo kotce NIKDY nezavírat ZA TREST !!! Kenelka, kotec, "Místo" jsou místa, kde je pejsek v bezpečí, kde mu nikdy nic nehrozí, kde ho nikdo nebude otravovat. Klidně mu tam lze dávat jídlo (já krmím zásadně v kotci; jen když leje jak z konve tak dám misku před dveře :) ) Do kotce, kenely, odvádíme psa radostně, jde do boudičky, jupí, tam bude mít klídek a odpočinek.  Můžete mu, až bude v kenelce/kotci, dát pár dobrůtek. Z kotce či kenely pak vypouštět ideálně na povel - čistě z praktického hlediska, aby vás pes neposkákal nebo nepovalil.

* Hru i cvičení VŽDY SKONČIT V NEJLEPŠÍM, když to psa ještě baví.

Vrčení na psy, na lidi:

Pes neumí mluvit a příroda mu dala omezený počet možností, jak svému okolí něco sdělit. Pokud se naučíte psovi rozumět, máte vyhráno vy i váš pejsek :) Více krásných a praktických příkladů viz František Šusta, "Trénink je rozhovor". Z osobní zkušenosti musím také jednoznačně doporučit spolupráci s koučkou Míšou Drábkovou https://www.cloudless-life.com/ 

NIKDY neokřikujte a už vůbec netrestejte pejska za to, že vrčí na jiného psa nebo člověka!!! Vrčením pes říká: "Tohle se mi nelíbí, prosím nedělej to."   Varuje tím. Pokud nepříjemnost přestane, pes také přestane vrčet.

Pokud budete psa okřikovat nebo dokonce trestat za vrčení, bude to mít jediný logický důsledek: pes v situaci, kdy je mu něco nepříjemné, zvolí další (silnější) způsob ze svého arzenálu, kterým ho příroda obdařila: zaútočí. Nikoliv proto, že je to agresivní nestvůra, ale proto, že varovat jste mu zakázali! Zároveň je důležité si uvědomit, že pes vždy volí to řešení, které se mu naposledy osvědčilo. Pokud tedy tentokrát zaútočí a tím se mu podaří (jakože se mu to podaří) nepříjemnou situaci zastavit, pak příště zvolí zase toto řešení, prostě proto, že a) varovat má zakázáno b) řešení útokem se mu osvědčilo.

Pokud Váš pes vrčí na jiného psa, je to pro Vás signál, že se mu kontakt s tím psem nelíbí, na což má plné právo. Jak se v takových situacích zachovat vám řeknou na cvičáku :)

Praktické rady:

Cestování se psem: očkovací průkaz/pas, miska na vodu, deka nebo starý ručník, pinzeta na klíšťata, náhubek, ideálně náhradní vodítko, pamlsky, sáčky na hovínka.

Co mám já permanentně v autě: miska na vodu, deka nebo starý ručník, náhradní vodítka, postroj, náhubek, hračka.

Moje heslo:T-D-T = Trpělivost - důslednost - trpělivost :)

Přeji spoustu krásných chvil a legrace s Vaším novým členem rodiny !

Katka

© 2020 Angel Gold Rebecca. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky